Jakie odżywki dla pływaków?

Jakie odżywki dla pływaków?

Pływanie to dyscyplina sportowa, która wymaga silnego zaangażowania całego ciała. Chcąc osiągać dobre wyniki w tym sporcie, każdy pływak musi zadbać nie tylko o odpowiednie przygotowanie do zawodów, ale również specjalistyczną dietę. Dla uzupełnienia pełnego zapotrzebowania, jakie wykazuje organizm osoby dużo i intensywnie pływającej, przydają się specjalne suplementy diety dla sportowców. Na jakie odżywki powinny stawiać pływacy?

Odżywka białkowa

Każdy sportowiec, któremu zależy na dobrych rezultatach starań fizycznych, powinien w diecie zwiększyć ilość białka. Dotyczy to także pływaków, którzy podczas treningu spalają sporo kalorii, a jednocześnie zmuszają do wysiłku wiele partii mięśniowych. Nic dziwnego, że ich ciało wymaga dostarczania większej ilości protein. Oczywiście białko możemy czerpać z pożywienia, jednak zawodowym sportowcom może to nie wystarczyć. Odżywki białkowe to doskonała alternatywa na uzupełnienie zapotrzebowania na białko, gdy nie mamy czasu na przygotowanie specjalnych wysokoproteinowych posiłków. Takie suplementy są łatwe w przyrządzeniu i dostępne w różnych, ciekawych smakach. A co więcej, można je spożywać nie tylko bezpośrednio rozpuszczone w wodzie lub mleku, ale także w jogurcie lub jako dodatek do smacznych, zdrowych deserów.

BCAA

BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu sportowca. Niestety, tych składników ciało nie wytwarza samodzielnie, dlatego należy dostarczać je z pożywienia. W skład BCAA wchodzą: leucyna, izoleucyna oraz walina. Aminokwasy te hamują katabolizm i wspomagają regenerację organizmu, dzięki czemu można ćwiczyć więcej i intensywniej. W pewnych ilościach można czerpać je z pożywienia, jednak osoby bardzo aktywne fizycznie potrzebują odpowiedniej suplementacji, najlepiej w postaci czystych aminokwasów BCAA. Pływacy często sięgają po tego typu odżywkę, gdyż bierze ona udział w odpowiednim odżywieniu zmęczonego wysiłkiem ciała.

Kreatyna

Kreatyna to kolejny suplement diety, z którego często korzystają pływacy. Dlaczego? Jest to jedna z najlepszych naturalnych odżywek, wpływająca na siłę i wydolność mięśniową. Co więcej, wykazuje również spore właściwości antykataboliczne i przyspiesza regenerację. Kreatyna zalecana jest pływakom przede wszystkim w okresie treningowym, gdy ćwiczą oni intensywnie wytrzymałościowo w basenie i poza nim.

Beta-alanina

Beta-alanina zwiększa ilość karnozyny w mięśniach, co sprzyja zmniejszeniu efektu palenia w mięśniach przy intensywnym wysiłku fizycznym. Jest to dobra odżywka dla pływaków właśnie dlatego, iż często odczuwają oni dyskomfort w końcowej fazie pokonywania danej długości. Systematycznie stosując beta-alaninę, uczucie palenia pojawi się później. Beta-alanina wpływa na zwiększenie wydolności i wytrzymałości mięśni, a także sprzyja ich szybszej budowie.

Odżywki dla pływaków – gdzie kupić?

Stawiając na suplementy diety dla sportowców, należy wybierać tylko dobrej jakości odżywki. W sklepach znaleźć możemy różnego rodzaju mieszanki składników odżywczych lub czyste postaci aminokwasów i białek. Ta druga opcja jest pewniejsza, gdyż pozwala na indywidualne dawkowanie danego suplementu, dzięki czemu pływak może odżywiać swój organizm w takim stopniu, jak tego potrzebuje. W sklepie rawnutrition znajdziemy najczystsze postaci aminokwasów i protein, które warto stosować w celu utrzymania całego ciała w dobrej kondycji, co sprzyjać będzie osiąganiu lepszych wyników w sporcie.

Dołącz do naszego newslettera