Suplementy dla biegacza – jakie wybrać? Co na stawy dla biegaczy?

Suplementy dla biegacza – jakie wybrać? Co na stawy dla biegaczy?

Osoby, które zawodowo uprawiają jogging, powinny zwrócić uwagę na suplementację dla sportowców. Dlaczego? Pomimo tego, iż biegaczom nie zależy na szybkim rozroście masy mięśniowej, trenują oni wytrzymałościowo, a odpowiednio dobrane odżywki wspomogą ich wydolność oddechową oraz wytrzymałość, a także przyspieszą regenerację. Co więcej, bieganie zaliczane jest do grupy dyscyplin, których sportowcy szczególnie narażeni są na problemy ze stawami, zwłaszcza kolanowymi. Każda osoba, która systematycznie biega, powinna zadbać o zdrowie swoich stawów nie tylko wtedy, gdy pojawi się ból, ale również profilaktycznie. Można to zrobić, stosując odpowiednią dietę, jednak profesjonaliści nie obejdą się również bez suplementów na stawy dla biegacza. W tym artykule przybliżymy Wam działanie aminokwasów dla biegaczy oraz doradzimy, jakie witaminy i aminokwasy na stawy sprawdzą się najlepiej.

BCAA dla biegaczy

BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione, których organizm człowieka nie syntezuje samodzielnie. W skład BCAA wchodzą takie aminokwasy jak: leucyna, izoleucyna i walina. Są to produkty, wykazujące właściwości antykataboliczne, wspomagające regenerację i wydolność oddechową. BCAA stosowane jest przez sportowców wyczynowych w celu zabezpieczenia mięśni przed rozpadem oraz szybszego ich wzrostu. Jest to jednak odżywka równie często wybierana przez biegaczy. Dlaczego?

Otóż BCAA wykazuje działanie wspomagające cały organizm. Sprzyja regeneracji, zwiększa wytrzymałość i wydolność oddechową. Podczas biegania pracuje praktycznie całe nasze ciało, a to oznacza, iż wymaga ono odpowiedniego odżywienia. BCAA może przyczynić się do poprawy szybkości i długości przebieganego dystansu. Są to aminokwasy, które można stosować zarówno przed, jak i po treningu, a ich skuteczność potwierdzona została wieloma badaniami.

Kreatyna dla biegacza

Systematyczna suplementacja kreatyną zwiększa siłę i wytrzymałość mięśniową. Jest to bardzo ważne dla biegaczy, ponieważ silne mięśnie są ważne dla każdego długodystansowca. Zauważmy, że im mocniejsze ciało, tym większa wytrzymałość, a z tym wiąże się dalsze i szybsze bieganie. Kreatyna zaliczana jest do najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych odżywek dla sportowców. Choć kojarzona jest głównie z siłownią, profesjonalni biegacze również często z niej korzystają.

Białko dla biegacza

Odżywka białkowa składa się zazwyczaj ze sporej dawki protein oraz różnego rodzaju składników odżywczych, wspomagających regenerację organizmu. Dieta każdego sportowca, także biegacza, powinna zawierać większe ilości białka, które niezbędne jest do prawidłowego wzrostu mięśni. Wielu początkowych biegaczy zapomina o tym, iż dla nich odpowiednie odżywienie ciała jest również ważne, jak u sportowców wyczynowych. Co więcej, białko dla biegaczy nie tylko pozwoli uzupełnić niedobory protein, ale również stanowi świetną opcję na szybki, potreningowy posiłek. Wybierając koncentrat białka serwatki Rawnutrition, stawiamy na doskonałą jakość dobrze przyswajalnego białka, które świetnie odżywi organizm po skończonym treningu.

Co na stawy dla biegaczy?

Biegacze narażeni są w szczególności na problemy związane ze stawami kolanowymi, choć zdarzają się u nich urazy również innych części ciała. Aby wzmocnić stawy, korzystają oni ze specjalnych opasek uciskowych i stabilizatorów, jednak nic nie zastąpi dobrej suplementacji.

Wśród odżywek dla sportowców znajdziemy wiele produktów, zawierających składniki, wspierające zdrowie stawów. Najważniejsze z nich są:

  • glukozamina – dba o zdrowie chrząstek stawowych;
  • chondroityna – zmniejsza sztywność stawów, łagodzi stany zapalne w ich obrębie, zapewnia ochronę chrząstki stawowej;
  • kolagen – sprzyja budowaniu mazi stawowej, dzięki czemu stawy tak szybko się nie ścierają; reguluje elastyczność chrząstek.

suplementach na stawy dla biegaczy znajdziemy również inne witaminy i minerały, z których najważniejsza jest witamina C, wspomagająca wchłanianie wszystkich składników odżywczych.

Wśród suplementów dla biegaczy znajdziemy mnóstwo odżywek, wykorzystywanych przez sportowców z innych dyscyplin. Wielu początkującym biegaczom wydaje się, iż takie produkty jak kreatyna czy BCAA nie są biegaczowi potrzebne. W poprzednich akapitach wyjaśniliśmy, że aminokwasy mają bardzo duże znaczenie dla organizmu każdej osoby aktywnej.

Wszystkie osoby, które systematycznie biegają, muszą pamiętać o profilaktyce zdrowia stawów. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas biegania bardzo obciążone są stawy kolanowe, których kontuzje trudno wyleczyć. Warto wcześniej zadbać o to, aby do kontuzji nie doszło, korzystając z suplementów, mających wzmocnić kondycję naszych stawów. Co więcej, odżywki na stawy dla biegaczy wspomagają regenerację i powrót do formy także wtedy, gdy dolegliwości bólowe już się pojawią.

Biegacze, tak samo jak inni sportowcy, powinni rozważyć stosowanie suplementacji, która wzmocni ich organizm i pozwoli na osiąganie lepszych wyników.

Dołącz do naszego newslettera