Suplementy dla sportowców – jakie suplementy brać przed treningiem, a jakie po treningu?

Suplementy dla sportowców – jakie suplementy brać przed treningiem, a jakie po treningu?

Osoby, które dużo ćwiczą, praktycznie zawsze sięgają po suplementację dla sportowców. Odżywki nie tylko wspomagają rozrost mięśni, ale dbają o ich dobre odżywienie oraz prawidłową regenerację. Chcąc wyciągnąć z suplementów jak najwięcej, musimy wiedzieć nie tylko ile, ale również, kiedy je przyjmować. Jakie suplementy stosować przed treningiem, a jakie po treningu?


Suplementy przed treningiem – co wybrać?

Suplementy przed treningiem siłowym i wytrzymałościowym mają za zadanie zwiększyć nasze zdolności fizyczne poprzez dodanie energii oraz wpływ na naszą wydolność. Niektóre z nich także przyspieszają procesy spalania tkanki tłuszczowej, co jest bardzo przydatne w okresie redukcji. Zobaczmy, jakie suplementy najlepiej stosować przed treningiem.

Odżywka białkowa i aminokwasy BCAA

Białko to odżywka, którą sportowcy najczęściej spożywają po treningu, aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości protein, niezbędnej do wzrostu mięśni. Tymczasem jeżeli spożyjemy białko i BCAA przed treningiem, zapewniamy sobie odżywienie tkanek podczas całego treningu. Co ciekawe, spożywanie białka i BCAA przed treningiem wykazuje również pozytywny wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej w trakcie ćwiczeń.

Wysokiej jakości odżywkę białkową oraz najczystsze BCAA znajdziecie na stronie rawnutrition.eu

Kreatyna

Kreatyna jest doskonałym źródłem energii dla mięśni, dlatego przyjmowana przed treningiem może przyczynić się do wzrostu siły i wytrzymałości. W rezultacie jesteśmy w stanie wykonać więcej powtórzeń z większym ciężarem, co przedkłada się na szybszą rozbudowę tkanki mięśniowej.


Arginina i beta-alanina

Arginina to jeden z głównych nośników azotu, który niezbędny jest do prawidłowej syntezy tkanki mięśniowej. Przyjmowana przed treningiem wspomaga proces wzrostu mięśni, a także przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Beta-alanina wpływa na poprawę wytrzymałości, dzięki czemu możemy ćwiczyć więcej i intensywniej.

Suplementy po treningu – jakie wybrać?

Niektóre suplementy potreningowe będą powtarzać się z tymi, które zalecaliśmy brać przed treningiem. Dzieje się tak dlatego, iż są odżywki, które warto podzielić na dwie porcje, gdyż ich działanie jest korzystne zarówno przed, jak i po treningu. Zobaczmy, jakie suplementy po treningu brać najlepiej.

Odżywka białkowa

Białko stanowi główny budulec mięśni, dlatego należy dostarczyć go organizmowi po treningu w celu przyspieszenia budowania masy mięśniowej. Oczywiście suplementacja białkiem powinna odbywać się zgodnie z dziennym zapotrzebowaniem danej osoby na proteiny. Warto pamiętać również, że spore ilości białka dostarczamy z pożywienia. Jeżeli więc zastosowaliśmy białko przed treningiem, mięśnie zostały odżywione w trakcie wysiłku, a więc suplementacja po zakończeniu ćwiczeń nie jest już konieczna. Jeżeli jednak wolimy zażywać białko po treningu, najlepiej wybrać dobrze wchłanialną odżywkę, którą możemy rozpuścić w wodzie lub w mleku i spożywać ją w postaci płynnej.

Kreatyna

Kreatyna to jedna z tych odżywek, której dzienne zapotrzebowanie warto podzielić na dwie porcje, z których pierwszą stosować będziemy przed treningiem, a drugą po jego zakończeniu. Kreatyna jest suplementem o wszechstronnym działaniu. Wspomaga nie tylko rozwój, ale i regenerację mięśni, a dodatkowo wpływa na wytrzymałość i wydolność organizmu.

BCAA

Aminokwasy BCAA, tak samo, jak kreatyna, mogą być spożywane przed i po treningu w dwóch dawkach podzielonych. Charakteryzują się bowiem wieloma właściwościami, wspomagającymi wzrost i regenerację mięśni. Dodatkowo wydzielają hormony anaboliczne, które chronią mięśnie przed rozpadem i zapewniają ich sprawniejszy wzrost.

Odżywki carbo


Zadaniem odżywek carbo jest dostarczenie energii oraz uzupełnienie niedoborów glikogenu w mięśniach. Suplementy węglowodanowe stanowią doskonałą opcję po treningu, gdyż zawierają w sobie dobrze wchłanialne węglowodany, które szybko dotrą do mięśni, pozwalając im odzyskać energię i wpływając na ich poprawne funkcjonowanie, rozwój oraz regenerację.

Dołącz do naszego newslettera